Skip to main content

Z okazji jubileuszu 570 lat obecności bernardynów u stóp Wawelu, serdecznie zapraszamy na ogólnopolską konferencję naukową pt. „Protocoenobium Ordinis Fratrum Minorum in Polonia. Historia klasztoru i kościoła pod wezwaniem św. Bernardyna ze Sieny w Krakowie (1453-2023)”. Odbędzie się ona w dniach 7-9 września 2023 r. w Auli św. Szymona z Lipnicy w naszym bernardyńskim klasztorze w Krakowie

Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej – Andrzeja Dudy. W skład komitetu honorowego wchodzą:

– Pan prof. dr hab. Piotr Gliński – Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego,
– Pan Łukasz Kmita – Wojewoda Małopolski,
– Pan prof. dr hab. Jacek Majchrowski – Prezydent Miasta Krakowa,
– Pan dr hab. Andrzej Betlej – Dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu, prof. UJ,
– Pan prof. dr hab. Marek Walczak – Dyrektor Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego,
– Ks. prof. dr hab. arcybiskup Marek Jędraszewski – Metropolita Krakowski,
– O. dr Egidiusz Włodarczyk OFM – Prowincjał OO. Bernardynów,
– Ks. prof. dr hab. Robert Tyrała – Rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawia II w Krakowie,
– O. prof. dr hab. Zdzisław Gogola OFMConv – Przewodniczący Komisji Historii i Tradycji przy Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce.

W ciągu trzech dni sesji naukowych będziemy mieli okazję zapoznać się z historią powstania pierwszego klasztoru Zakonu Braci Mniejszych na ziemiach Polski, kontekstem przybycia do Krakowa znanego wówczas kaznodziei – św. Jana Kapistrana, działalnością bernardynów na przestrzeni wieków oraz owocami tej działalności, choćby na gruncie sztuki sakralnej.

Zakończeniem konferencji jubileuszowej będzie Msza św. Jubileuszowa, która odbędzie się w sobotę 9 września o godz. 18:30 w naszym krakowskim kościele. Przewodniczyć jej będzie o. dr Konrad Cholewa – Definitor Generalny Zakonu Braci Mniejszych z Rzymu.